Wierzymy, że biżuteria to coś więcej niż dodatek. Może być talizmanem budującym siłę i dodającym energii. Dzięki niej podkreślasz swój styl życia i osobowość. Dlatego warto o nią dbać by jak najdłużej była z Tobą i wyglądała na zadbaną.
Może się zdarzyć, że Twoja biżuteria po jakimś czasie od zakupu zmienia nieco swoją barwę, zauważasz, że jest ciemniejsza, a może po dłuższej przerwie chcesz założyć kolczyki czy bransoletkę i ze zgrozą stwierdzasz, że biżuteria zrobiła się ciemna, lub wręcz poczerniała. Mogą wówczas rodzić się pytania i wątpliwości co do jakości biżuterii. Często krąży utarty mit, iż biżuteria srebra która ulega procesowi czernienia nie jest wykonana ze szlachetnego kruszcu. Nic bardziej mylnego. Srebro, także to złocone, wchodząc w reakcję ze związkiem siarki zawartym w powietrzu pokrywa się ciemnym nalotem.
Wiele osób uważa, ze ma to związek ze stanem zdrowia. Problem jest bardziej prozaiczny, mianowicie nosimy biżuterię zazwyczaj bezpośrednio na ciele, co za tym idzie ma ona kontakt z naszym ciałem i potem. Skład chemiczny potu uzależniony jest pożywienia, przyjmowanych leków, zanieczyszczenia środowiska i środków do higieny. Jeśli żyjemy w zanieczyszczonym, miejskim środowisku, nasza biżuteria szybciej ulegnie ściemnieniu, niż w przypadku, gdy zamieszkujemy dziewicze lasy nad czystym jeziorem, ale nie tylko nasze otoczenie ma wpływ na ten proces. Również to, co jemy i to, jaką biologię ma nasz organizm, skóra. Substancje wydzielane wraz z potem mogą reagować ze srebrem. Czernienie srebra tradycyjnego, czy też złoconego, może zostać przyspieszone przez siarkę znajdującą się w pocie, a jej powstawianie i wydzielanie jest uzależnione od wielu czynników, np. większej ilości spożywania mięsa (białek). Fakt ten nie czyni z nas osób chorych, a jest jedynie efektem ubocznym metabolizmu.
Z tego powodu nawet biżuteria, która nie jest noszona ulega temu procesowi a proces zachodzi tym szybciej, im więcej związków siarki znajduje się w powietrzu.
Podsumowując, dbanie o biżuterię nie jest zadaniem trudnym ale powinno się przestrzegać kilku zasad :
- dobrze jest zdejmować biżuterię do snu. Gdy leżymy czy śpimy, nasza biżuteria może ulec uszkodzeniom mechanicznym, delikatniejsze elementy mogą zgnieść się i odkształcić
- zdejmuj biżuterię do wszelkich prac oraz podczas ćwiczeń, nie narażaj jej na uszkodzenia mechaniczne ( stłuczenia, zarysowania, zerwanie)
- unikaj kontaktu biżuterii z perfumami, kremami lub detergentami, mogą bowiem uszkodzić ją chemicznie (osłabienie i pęknięcia lutów, ciemnienie powierzchni). Zwłaszcza nie rozpylaj perfum lub lakierów bezpośrednio na biżuterię i kamienie. Może to doprowadzić do utraty połysku bądź zmiany koloru
- złocenie, czy oksydowanie powierzchni, mogą ulec wytarciu podczas eksploatacji (zwłaszcza końcówki łańcuszków, bransolet czy naszyjników mają prawo się wycierać od ciągłego ruchu ogniw łączących). W większości przypadków można taką powierzchnię odtworzyć
- biżuterię powinno się przechowywać osobno opakowaną, by poszczególne wyroby nie ocierały się o siebie nawzajem. Bardzo dobrze nadają się do tego pudełka, w których wysyłamy Wam biżuterię. Bardzo dobrym pomysłem jest opakowanie biżuterii w torebkę strunową, która ograniczy dostęp powietrza i powinna zabezpieczyć powierzchnię przed ciemnieniem.
- Jeśli Twoja biżuteria, lub jej elementy, zacznie się wycierać, nie będzie już pięknie błyszczeć możemy ją dla Ciebie ponownie pozłocić. W takim przypadku prosimy o kontakt